Психолози изброяват потискащите фрази
Снимка: Shutterstock
Всички допускаме грешки, но като родители сме длъжни да мислим какво казваме на децата, преди да го изречем. Защото от думите може да боли.
Ето 7 фрази, които не бива да казваме, според sheknows.com.
1. „Защо си се вкиснал/а, какво се случва, защо не можеш да се справиш?“
Деца са зависими от големите, но когато се обърнем към тях по този начин, все едно се дистанцираме от тях и им казваме, че не могат да разчитат на подкрепата ни. Фразата, която си е на практика упрек, звучи много обезпокояващо, особено за по-малките, твърди психологът и семеен терапевт Ванеса Лапойнт.
2. „Ти си ми задължен /а“
Децата не са ви молили да ги родите и отговорността за грижата за тях е изцяло ваша. Ако сте дали на детето си нещо специално, например подарък, не бива да го обременявате с усещането, че ви дължи нещо.
3. „Ще правиш каквото ти казвам, защото съм ти майка/баща“
Вашата сила и авторитет като родител трябва да са резултат от добрите взаимоотношения с децата, а не от вашата роля. Бъдете силни, мъдри и благородни родители и няма да се налага да прилагате такива тактики.
4. „Отивай си в стаята и се върни, когато можеш да се държиш прилично!“
Да кажем на нашите деца да ни оставят сами, когато поведението им не съответства на нашите стандарти, означава да разрушим контакта родител-дете. Малкото има нужда да е свързано с мама и татко - тъкмо това е най-важното във взаимоотношенията помежду им.
5. „Ти винаги... / Ти никога...“
Никой не иска да му се напомня отново и отново за нещо нередно, което е направил някога. Не е продуктивно и полезно да припомняте грешките, които ,вашите деца са допуснали вчера, миналата седмица или преди година. Последното, което искаме да дадем на нашите деца, е усещането, че те никога не правят нещата правилно.
6. „Това не е за момчета / момичета“
Обозначаваме пола на детето от първия му ден с действията ни и с езика, който използваме. Това значи, че трябва да сме много внимателни с думите - те изграждат основата за психологическата принадлежност към пола, като това се отнася и за играчките, предпочитаните занимания, интереси и професии, казва клиничният психолог д-р Стейси Радин.
О устата на много родители може да се изплъзне фразата, че дадено нещо не е за детето не по друга причина, а защото е момиче или момче. Но с нея може да се навреди, затова наблегнете на обратното - учете децата, че силата и слабостта нямат нищо общо с пола и сексуалността.
7. „Не трябва да се чувстваш така“
"Всяко твърдение, което кара детето да се чувства несигурно в своите собствени мисли и емоции, може потенциално да му навреди", твърди нюйоркският психотерапевт Дана Карета.
То може да доведе младия човек до емоционална нестабилност и несигурност в собствената идентичност, а също и до идеята, че всичко, което мисли или чувства, не е важно и е погрешно: „Не съм достатъчно добър“, „Аз съм безполезен“… Други фрази, които имат подобен ефект, са „Ти се бил много чувствителен“ и „ Държиш се като бебе“, допълва Дана Карета.
Адаптация Еми Спасова
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари